استفاده از کالاهاي پلاستيکي به خصوص در صنعت بسته بندي و ذخيره سازي مواد غذايي به دليل وزن کم و مقاومت مکانيکي بالا، ماده اوليه ارزان، و نگهداري و حمل و نقل آسان بطري هاي پلاستيکي، روز به روز در حال افزايش است. در اين مقاله به بررسي اثرات بطري هاي پلاستيکي از جنبه هاي پزشکي، زيست محيطي و مصرف انرژي پرداخته و با بطري هاي شيشه اي مقايسه مي شوند. طبق آمار گزارش شده، پيش بيني شده است، مصرف بطري هاي پلاستيکي در ايران در سال جاري به بيش از 92000 تن افزايش مي يابد. زيست تخريب ناپذيري، بازيافت و استفاده مجدد با کيفيت پايين اين بطري ها باعث شده که نتوانند مکاني مناسب براي نگهداري مواد خوراکي باشند. انتشار ترکيبات سمي در محيط به خصوص در هوا در حين فرايند توليد، آزاد شدن ترکيبات سمي گوناگون مانند آنتيموان، روي، مشتقات بروميد، دي اکسين و فنول ها اثرات مخربي است که اين بطري ها بر محيط زيست و انسان خواهند داشت. همچنين استفاده از اين ظرف ها به دليل مشکلات متعدد در بازيافت و هزينه زياد جهت خاکچال زباله هاي حاصل از بطري هاي پلاستيکي، مقرون به صرفه نمي باشند. در مقابل اين مواد، بطري هاي شيشه اي از مواد معدني ساخته شده که مي توانند به راحتي و با هزينه پايين بازيافت شوند (15 تا 20 مرتبه) به گونه اي که بطري هاي شيشه اي بازيافت شده کاملا کيفيتي مانند بطري هاي اوليه داشته و نيز انرژي کمتري را نسبت به انرژي اوليه جهت توليد نيازمند هستند. بطري هاي شيشه اي مي توانند محلي ايمن براي ذخيره سازي مواد خوراکي باشند.

کرونا و ظروف پلاستیکی

به گزارش ویکی‌شیمی، با شیوع ویروس کرونا توجه همه افراد جهان به بهداشت چندین برابر شده است و این رعایت بهداشت ابعاد مختلفی را در بر می‌گیرد. یکی از این ابعاد، استفاده از ظروف یکبار مصرف در سطح گسترده می‌باشد. می‌توان این گستردگی را حتی در مثال‌های بسیار ساده مثل استفاده از لیوان یکبار مصرف هم مشاهده کرد، به‌طوری‌که طی ابلاغیه‌ای از شرکت‌ها و کارخانجات درخواست شد که اگر در محیط کار، سرو غذا دارند از ظروف یکبار مصرف جهت این امر استفاده کنند.
این جریان همچنین باعث تغییر نگرش در تهیه و پخش غذای بسیاری از رستوران‌ها هم شده است و مصرف‌کنندگان دیگر حاضر به دریافت غذا در ظروف آلومینیومی و شبیه آن نیستند، زیرا بسیاری از این ظروف استانداردهای لازم را کسب نمی‌کنند . استفاده از ظروف کانتینرهای غذایی (ظروف یکبار مصرفی که درب آن بسته و قفل می شود) در این دوران پر از استرس و ملتهب کرونایی از همیشه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
با افزایش نگرانی‌های ایجاد شده به علت گسترگی این بیماری بسیاری از مردم برای حفظ غذا از هرگونه آلودگی یا در اکثر مواقع از بیرون غذای گرم تهیه نمی‌کنند یا اگر هم از بیرون و رستوران‌های سطح شهر دست به خرید غذای آماده زده‌اند؛ آن را پس از رسیدن به خانه در ماکروویو گرم می‌کنند تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنند. بنابراین نیاز رستوران‌ها به تهیه این ظروف بیش از هر زمانی به چشم می‌خورد.
یکی دیگر از ویژگی‌های این ظروف نوع بسته‌بندی محکم آن‌هاست که پس از بستن درب، مواد غذایی از نفوذ هرگونه میکروب و آلودگی محفوظ می‌مانند. این ظروف به راحتی در داخل فریزر و ماشین ظرفشویی استفاده می‌شوند و قابلیت بازیافت به صورت 100 درصدی را دارند.
باید توجه داشت که تشخیص این ظروف به راحتی از طریق پانتوگرافی (علائم کف ظرف) پشت آن‌‌ها مقدور است و دارای علائم قابل شستشو در ماشین ظرفشویی و قابل استفاده در ماکروویو و … هستند.
علاوه بر این مطالب باید به نحوه تولید این ظروف هم توجه ویژه‌ای داشت. رباتیک بودن کارخانجات تولیدی و ایزوله بودن محیط کارخانه و عدم استفاده از تماس انسانی در حین تولید و بسته‌بندی از اهمیت بالایی برخوردار است.
حال مشخص می‌شود که چرا این ظروف در سطح گسترده‌تری مورد استفاده قرار گرفته‌اند و خریداران آن‌ها علاوه بر رستوران‌ها و فروشگاه‌های بزرگ به خانه‌ها هم رسیده است و استفاده چند بار مصرفی آن‌ها موجب پس‌انداز مالی هم برای مردم عادی می‌شود

بسته بندی IML

بسته بندی  آی – ام – ال با ضخامتی از پلی پروپیلن , پلی استایرن و پلی استر ساخته و به مرحله بهره برداری میرسد  وبه دلایل زیست‌محیطی در پلی‌وینیل الکل کم‌تری مورد استفاده قرار دارد  تا در عین کارایی محیط اطراف را دچار اختلال نکند .تولید این  بسته بندی  در ترکیب با چندین فن‌آوری که به آن  بسته‌بندی پلاستیکی یا همان iml  گفته میشود ایجاد می‌شود ؛ ضربه به یک قالب ( قالب ضربه‌ای ) , شکل‌دهی خلا  , قالب‌گیری تزریقی و همچنین قالب‌گیری داغ وبا توجه به اینکه بخشی از فضای اختصاص‌داده‌شده به محصول درون قالب است , بسته‌بندی خاصی بعد از پر شدن محصول نیاز نیست و این مورد کاملا برای محصول شما مقرون به صرفه می باشد موارد استفاده این محصول در محصولاتی چون بستنی , ماست ؛روغن موتور , پنیرهای فراوری شده ؛سطل های پلاستیکی رنگ و غیره مورد استفاده قرار میگیرد  و این لیبل ها ماندگاری فوق العاده بالایی دارند و به راحتی از بین نمیرود .